PAN TADEUSZ, czyli stare ale jare

               

 

Proszę sobie wyobrazić, iż „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, choć należący do zbioru najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, nader często niedoceniany jest zarówno przez młodzież jak i dorosłych.
Przeprowadzona przez nas ankieta wykazała, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest forma tego dzieła. Trzynastozgłoskowy wiersz sprawia młodemu czytelnikowi trudność, co w efekcie prowadzi do odrzucenia lektury jako niezrozumiałej i nużącej.
Jeżeli bylibyśmy wstanie zachęcić młodzież do przeczytania tego wybitnego dzieła i sprawić, że „Pan Tadeusz” wyda się łatwy, niezwykły i ekscytujący, to czy zechcieliby Państwo nam w tym pomóc?
Jak pokazuje doświadczenie cała tajemnica tkwi w tym, aby zapoznać młodzież z techniką mówienia wierszem trzynastozgłoskowym i zademonstrować jak może on funkcjonować jako naturalna, potoczna mowa.
         Przedstawiamy więc Państwu jedyny w swoim rodzaju, atrakcyjny i pouczający spektakl „Pan Tadeusz, czyli stare ale jare”, stworzony głównie w celu zachęcenia młodzieży do przeczytania naszej epopei narodowej.
         Nie bylibyśmy jednak uczciwi, gdybyśmy twierdzili, że jest to tradycyjny, klasyczny spektakl. Nie! Został on tak pomyślany, aby przynieść pożądany efekt. Tak więc, integralną częścią przedstawienia jest dziesięciominutowa prelekcja z zakresu techniki mówienia wierszem ze średniówką; specjalnie opracowany scenariusz oparty na wątkach walki o wolność i intryg miłosnych Telimeny, stanowi swego rodzaju streszczenie fabuły „Pana Tadeusza”. Nadanie spektaklowi formy próby aktorskiej pozwala z jednej strony na pokazanie współczesności relacji pomiędzy bohaterami utworu, z drugiej  na odrzucenie – często spotykanej w teatralnych realizacjach tego dzieła -  ogromnej scenografii i przepychu kostiumów.
Forma taka koncentruje uwagę widza na tym co w epopei narodowej najważniejsze, a wiec na słowie i formie tekstu. Sprawia także, iż młody widz łatwiej dostrzega powiązanie między relacjami bohaterów, a własnymi problemami w relacjach damsko – męskich :) Położenie przy tym wszystkim lekkiego nacisku na sferę  komediową tekstu Mickiewicza, a także nadanie oprawy muzycznej w postaci przepięknych utworów Fryderyka Chopina, sprawia, że proponowany Państwu spektakl jest doskonałą zabawą jak i świetną formą edukacji, zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych.
         Ponieważ taka forma spektaklu, pozwala także zaoszczędzić na kosztach jego eksploatacji, daje nam to możliwość oferowania, tej jedynej w swoim rodzaju lekcji wiersza, za naprawdę niewielkie pieniądze.
Gwarantujemy, że siła teatralnego doświadczenia tekstu „Pana Tadeusza” pozwoli młodzieży lepiej  zrozumieć wiersz trzynastozgłoskowy i technikę jego mówienia, a także z pewnością zachęci do przeczytania całej , a nie tylko fragmentów, naszej epopei narodowej.
         Oczywiście nie muszą Państwo chcieć pomóc nam w podtrzymywaniu i szerzeniu kultury mówienia wierszem i kupić nasz spektakl, jednak gdyby mieli Państwo na to ochotę to prosimy o kontakt.
 
SPECYFIKACJA DO SPEKTAKLU
                                 sceneriusz i reżyseria: Sebastian Stafecki
                                 asystent reżysera: Paweł Rusinowski
                                            występują:                                
                                 Izabela Zuzanna Czajkowska
                                 Paweł Rusinowski
                                 Bartosz Dermont
                                 Sebastian Stafecki
czas trwania:  70min,
warunki techniczne:  
    - scena ( miejsce mogące służyć za scenę) o powierzchni 20m²;
    - pięć krzeseł,  niewielki stolik;
    - gniazdo zasilające 220V.
 
 CENA DO UZGODNIENIA